Türk tüketici borca çalışıyor

  • Ana Sayfa
  • Türk tüketici borca çalışıyor
Türk tüketici borca çalışıyor
Yapılan araştırmaya göre Türk tüketicileri zaruri ihtiyaçları dışında artan paraları ile borç ödüyor.Abone ol

Uluslararası araştırma kuruluşu ACNielsen'in araştırmasına göre, Türk tüketicileri zaruri ihtiyaçları dışında artan paraları ile borç ödüyor ve bu kategoride Avrupa'da ilk sırada yer alıyor. ACNielsen'ın Haziran ayı başında, 42 ülkeden 21 bin 780 internet kullanıcısıyla online gerçekleştirdiği ''Global Tüketici Güven Endeksi'' araştırması sonuçlandı.

Araştırma sonuçlarına göre, ülke ekonomileri, iş beklentileri ve kişisel gelirde tüketici güveni 98 puanla tüm dünyada 6 ay öncesi ile aynı kaldı. Türkiye Tüketici Güven Endeksi 80 puan ile ortalamanın altında kaldı. 6 ay önceki puanı 90 olan ve yine global endeksin altında kalan Türkiye aynı zamanda istanbul obesity endeksin düştüğü ülkelerden biri.

Dünyanın her yerinden tüketiciler, geçen yıla oranla, ülkelerindeki iş beklentileri konusunda daha tedbirliler. Kuzey Amerika için olumlu yaklaşım yüzde 68'den yüzde 63'e gerilemekle birlikte Kuzey Amerika, Asya Pasifik ve Avrupa'ya göre gelecek bir yıl içinde iş beklentilerinin en olumlu olduğu bölge. Türkiye'de ise gelecek 12 aylık dönemde iş imkanlarının olumlu olacağını düşünenlerin oranı yüzde 27. Bu oran 6 ay önce yapılan çalışmada yüzde 40 olarak belirtilmişti. Gelecek bir yıllık iş imkanını değerlendiren ülkeler arasında Türkiye'den daha olumsuz olanlar Portekiz, Kore, Fransa, Almanya ve Macaristan olarak sıralanıyor.

PARA HARCAMA KONUSUNDA TEMKİNLİLER

Kişisel gelir durumu ile ilgili olarak ise Asya Pasifik gelecek bir yıl için kişisel gelir durumlarından en çok endişe eden bölge. Yine Kuzey Amerikalı tüketiciler bu konuda da en rahat olan grubu oluşturuyor. Türkiye'de kişisel gelir durumu ile ilgili iyimser düşünen tüketicilerin oranı ise yüzde 54. Bu oran altı ay önce yapılan değerlendirmelere yakın. Tüm ülkelerde tüketiciler para harcama konusunda hala temkinli davranıyor.Türkiye'de kişisel gelir durumuna ait beklentiler yüzde 54 ile olumlu değerlendirilirken, sadece yüzde 22'lik kısım bulunduğu dönemi yeni bir şeyler almak için doğru zaman olarak görüyor.

EN BÜYÜK ENDİŞE EKONOMİ

Dünyada zaruri giderler haricinde kalan para ile en fazla birikim yapılmaya çalışılıyor. En çok tasarruf yapan kişiler Asya Pasifik bölgesinde. Asya Pasifik tüketicilerinin yüzde 54'ü kalan paralarını biriktirirken bu rakam Kuzey Amerika'da yüzde 37 ve Avrupa'da yüzde 29. Birikimden sonra en fazla harcama tatil, ev dışı eğlence, yeni kıyafetler ve borç ödemelerine gidiyor.

Türkiye'de ise borç ödemeleri ve giyim ilk sırada geliyor. Borç ödeme konusunda yüzde 44 ile Avrupa'da ilk sırada yer alan Türkiye'de ancak her dört kişiden biri zaruri harcamaları dışında kalan para ile birikim yapabiliyor. Global değerlere bakıldığında en büyük endişe ekonomi, iş güvenliği ve sağlık üzerine. Türkiye ise en büyük endişeyi ekonomide yaşıyor. Türkiye'nin siyasi istikrar ve terör başlıklarında global ortalamadan farklılaşarak daha fazla endişeli olduğu görülüyor. Buna karşılık Türkiye sağlık üzerine en az kaygılanan ülkelerden biri.Kategori : GÜNCEL