Erdoğandan Papaya sert tepki

Erdoğandan Papaya sert tepki
Başbakan Erdoğan Papa 16. Benediktus'un tepki çeken sözlerini değerlendirdi.Abone ol

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Papa 16. Benediktus'un İslam dini ve peygamberi Hz. Muhammed hakkındaki açıklamalarını değerlendirerek, ''Papa bir din adamı gibi konuşmamış, alışılmış siyasetçiler gibi bir konuşma yapmış'' dedi.

Erdoğan, Crowne Plaza Otel'de düzenlenen ''5. Uluslararası Batı Trakya Türkleri Kurultayı''ndan ayrılışı sırasında bir gazetecinin ''Papa'nın peygamberimize yönelik sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?'' şeklindeki sorusun istanbul obesity u yanıtladı. Başbakan Erdoğan, bu açıklamaları bir din adamı, aynı zamanda bir devletin başkanının yaptığı açıklamalar olarak değerlendirmek durumunda olduğunu belirterek, şunları söyledi:
''Dünyada dinler arası diyaloğun, değerler arası diyaloğun, medeniyetler arası diyaloğun başlatıldığı böyle bir dönemde, anlamı barış olan İslam dinine karşı ve onun sevgili peygamberine karşı yapmış olduğu değerlendirme, yaklaşım çok ciddi bir talihsizliktir. Bunu bizlerin kabul etmesi mümkün değildir. İslam dünyasının bunu kabullenmesi mümkün değildir. Aklı selim sahibi Hristiyan dünyasının, Katolik dünyasının da kabul etmesi mümkün değildir diye düşünüyorum. Nitekim yaklaşımlar da bunu gösteriyor. Ben ayrıca çok açık ve net olarak şunu söylemek durumundayım; şu anda bu açıklama şunu gösteriyor ki, Papa bir din adamı gibi konuşmamış, alışılmış siyasetçiler gibi bir konuşma yapmış.

Zaten şu an da bir devletin reisi, lideri, başkanı ne ise... Temenni ederiz ki, yapmış olduğu yanlışı süratle düzeltir ve medeniyetler arası diyaloğun, dinler arası diyaloğun gelişmesi noktasında oraya bir gölge düşürmemiş olur. Biz yolumuza gerçi aynı şekilde devam edeceğiz. Zira kişilerin bu tür açıklamaları bizim bu yoldaki kararlılığımızı değiştirmeyecektir. Bu yapmış olduğu yanlış açıklamalar, çirkin, talihsiz açıklamalardan geri adım atması, gerek İslam dünyasından gerekse Müslümanlardan özür dilemesi şarttır diye inanıyorum.'' Erdoğan, ''Bu açıklamaların Papa 16. Benediktus'un Kasım ayında Türkiye'ye yapacağı ziyareti etkileyip, etkilemeyeceğine'' ilişkin bir soru üzerine de ''Onu bilemem'' cevabını verdi.Kategori : POLİTİKA