Her üç kişiden biri cinsel sorunlu

  • Ana Sayfa
  • Her üç kişiden biri cinsel sorunlu
Her üç kişiden biri cinsel sorunlu
CETAD'ın araştırmasına göre kadınların yarısı cinsel bilgiyi eşlerinden ediniyor.Abone ol

Cinsel Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği (CETAD), cinsel ve üreme sağlığı ile ilgili bir proje başlattı. Projenin ön araştırmasından çıkan sonuçlara göre kadınların yarısı cinsel bilgiyi eşlerinden ediniyor.

“Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Alanında Ulusal ve Yerel Medya Yoluyla Savunuculuk” adı verilen proje 1 yıllık sürece yayılacak. Proje kapsamında 20 ilde 16 yaş üstü 1537 kişiyle yapılan kamuoyu araştırmasından çıkan sonuçlara göre, her üç kişiden biri yani toplumun yüzde 32’si cinsel sorun yaşıyor. Halkın yüzde 63’ü bekareti kadının namus simgesi olarak görürken, yüzde 60’ı namus adına işlenen cinayetleri onaylamıyor. Yüzde 53’ü bu konuda bilgisiz olduğunu söyleyen halkın, cinsellikle ilgili en önemli bilgi kaynağı çevre ve arkadaşlar.

NEDENLER BİLGİSİZLİK, PSİKOLOJİK SIKINTI VE STRES

CETAD önetim Kurulu Üyesi Pskiyatrist Doç. Dr. Cem İncesu, cinsellikle ilgili bilgi, tutum ve davranışların incelendiği kamuoyu araştırmasına göre, evli kadın istanbul obesity ların yüzde 53’ünün ilk cinsel bilgi kaynağı olarak eşlerini gösterdiğini söyledi. İncesu, “Türk halkının en önemli sorunu eğitimsizlik ve bilgisizlik. İnsanlara cinsel sorunların en temel nedenlerini sorduğumuzda birinci sırada, eğitimsizlik ve bilgisizlik, ikinci sırada psikolojik nedenler, üçüncü sırada stres, dördüncü sırada ise toplumun cinselliğe yaklaşımı, yani gelenek ve görenekler olarak ifade ediyorlar, bunlar çok önemli mesajlar.”dedi.

CİNSEL EĞİTİM İSTENİYOR
İncesu, halkın büyük bölümünün okullarda cinsel eğitim istediğini belirterek, medyada çıkan evlilik ve kadın erkek ilişkilerine yönelik haberlere büyük ilgi duyulduğunu söyledi. İncesu, araştırmanın dikkat çeken diğer sonuçlarını ise şöyle açıkladı.
Doç. Dr. Cem İncesu,"Cinsel sorunların en önemli nedeni, bilgisizlik."

“Yetişkinlerin yüzde 29’u, ergenlerin ise yüzde 14’ü kişisel deneyimleriyle bilgi ediniyor. ‘Kadının bekareti ancak evlilikle bozulmalıdır’ diyenlerin oranı yüzde 65, tek eşlilikten yana olanların oranı ise yüzde 48. Türk halkı bu konuda bilgilenme ihtiyacı duyuyor, en güvenilir bilgi kaynağı olarak doktorları görüyor. Özellikle üniversite mezunu olanların doktorlara güvenme oranı yüzde 60’ın üzerinde. Araştırmada yer alan katılımcıların yüzde 66 gibi önemli bir bölümü, cinsel eğitimin okullarda kız ve erkek çocuklara ayrı ayrı verilmesi gerektiğini düşünüyor.”

SERTLEŞME VE ERKEN BOŞALMA EN ÖNEMLİ SORUN
Projede yer alan Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferruh Şimşek de Türk erkeklerinin en önemli sorunlarının sertleşme ve erken boşalma olduğunu söyledi. Şimşek, “Sertleşme özellikle gençlerde psikolojik nedenlere dayanıyor ancak orta yaşlarda organik faktörler de sertleşme kaybında önemli rol oynuyor” dedi.

SİGARA SERTLEŞMEYİ DİREKT ETKİLİYOR
Profesör Şimşek, sertleşme sorunun en önemli nedeni olarak da sigarayı gösterdi:
Prof. Dr. Ferruh Şimşek," Cinsel sorunlar buzdağının görünen yüzü gibi."

“Sertleşme sorununa yüksek tansiyon, damar hastalıkları ve diyabet gibi sorunlar neden olabilir. Ancak buradaki en önemli etken sigara içiciliğidir. 40 yaşın üzerindeki erkeklerde yüzde 65 oranında hafif ve orta dereceli sertleşme kaybı görülüyor, Türkiye bu konuda diğer ülkelerden birkaç puan daha önde bulunuyor. Sigara içen erkekler, birinden vazgeçmeleri gerektiğini bilecekler. Yani ‘hiç bir problem olmadan cinsel yaşamım etkin şekilde devam etsin hem de sigara keyfimi sürdüreyim’ dememeliler.”

SORUN GİZLENİYOR, MUTSUZLUK ARTIYOR
Şimşek, beraberliklerdeki sorunların önemli bir kısmının cinsel kaynaklı olduğunu ancak insanların bu konuda profesyonel yardım almaktan kaçındığını ifade etti. Şimşek, “Cinsel sorunlar saklanıyor, bu da mutsuz insanların ve ailelerin artmasına neden oluyor. Biliyoruz ki çare bulmaya çalıştığımız hasta oranı, gizli kalan hasta grubunun çok küçük bir parçası. Cinsel sorunlar, diğer organlarla ilgili ciddi bir durumdan da kaynaklanabilir. Bunun için cinsel sorunların gizlenmemesi lazım, bir insanın mide şikayeti nasıl bir sağlık sorunuysa bu da bir sağlık sorunudur, çünkü cinsellik vücudun en önemli işlevlerinden biridir” dedi.

Haber: Tülay Sağlam
Kaynak:Kategori : SAĞLIK