Akyıldız yasayı eleştirdi

Akyıldız yasayı eleştirdi
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız sosyal güvenlik reformu yasasını eleştirdi.Abone ol

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, ''Sosyal güvenlikle ilgili düzenlemelerin kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz'' dedi.

Bircan Akyıldız, konfederasyon genel merkezinde, TBMM'de
değişiklik yapılmadan kabul edilen ''Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası''na ilişkin basın toplantı hollywood smile turkey sı düzenledi. Akyıldız, yasanın, reform adıyla makyajlanmış bu düzenleme olduğunu, bununla sosyal devletin yok edildiği ve sosyal güvenliğin IMF'nin baskılarıyla piyasa aktörlerinin kucağına bırakıldığını savundu.

''İnsanımızın sağlığı, insanımızın sosyal güvenlik ihtiyacı ticari mal gibi kar-zarar hesabı üzerine kurulmuş bir sisteme oturtulamaz'' diyen Akyıldız, bu yasada, sistemdeki insan sayısının artırılması yönünde hiçbir önlem alınmadığı, bütün yükün prim ödeyen dürüst vatandaşa fatura edildiğini iddia etti.

Hükümetin, sosyal taraflardan gelen tepkilere kulağını tıkadığını savunan Akyıldız, siyasi iradenin bu yoldaki destekçilerinin sadece IMF ve işadamları olduğunu söyledi.
Bu düzenleme ile emeklilik yaşının 65'e çıkarıldığını belirten Akyıldız, şunları kaydetti:

''İşsizliğin 3 milyona dayandığı bir dönemde, istihdam artırıcı hiçbir politika üretmeden emeklilik yaşının bu kadar yükseltilmesi, sosyal güvenlik sisteminin çöküşünü arzu eden bir zihniyetin ürünüdür. Bu yasa memurun maaşını azaltacak, prim yükünü artıracak, emekli aylığını düşürecek ve memuru ekonomik olarak ezecektir. Hükümet arzu
ettiği memursuz ülke özlemini gerçekleştirebilmek için sosyal güvenlik sistemini kurban etmiştir.''Kategori : ÇALIŞMA HAYATI